Ekkor kivágódik az ajtó, és egy lihegő manófiú esik be rajta.
– Az öreg nincs itt?... Elakadt az egyik futószalag! Ha nem sikerül megjavítani, akkor biztosan nem leszünk kész karácsonyra! Tóbiás, segítened kell!
A hintaszékben ücsörgő manó összehúzza magát.
– De nem tudok... Vagy megint hányjam össze fagyönggyel a műhelyedet?
– Jaj, isten ments!
Rongyi kíváncsiskodik.
– Mi a baj?
– Izé... karácsonyfóbiám van.
– De Tóbiás! Hogy lehetsz te karácsonyfóbiás? Hiszen karácsonyi manó vagy, nem?
– Az lennék, de nem bírom a rohanást, ami mostanában jár az ünnepekkel. Rosszul vagyok tőle. Ezért bújok el minden évben itt, az öre.. szóval itt, a levéltárban.